Директор з групою студентів Нікопольський медичний коледж
Директор з групою студентів Нікопольський медичний коледж
Директор з групою студентів Гуртожиток поблизу з навчальним корпусом
Директор з групою студентів Гуртожиток поблизу з навчальним корпусом
Директор з групою студентів Багато різних спеціальностей
Директор з групою студентів Талановиті студенти
Директор з групою студентів Сильна матеріальна база

Град

            Атмосферні опади у вигляді часточок (шматочків) льоду називаються градом. Найчастіше  розміри градин бувають від дрібної горошини до голубиного яйця. Іноді градини бувають розміром до 30 см і вагою 1-2 кг. Град випадає в теплу пору року.

Основними профілактичними заходами є:

- захист від граду в надійному укритті (будинок, квартира, навіс, печера, автомобіль);

- укриття тварин і птахів у спеціальних приміщеннях;

- укриття автомобілів під навісом, у гаражі, під кроною дерева

 

Ожеледь

            Ожеледь - це шар льоду, що утворився на поверхні землі, тротуарах, проїзній частині вулиці та на предметах (деревах, проводах і т.д.) при намерзанні переохолодженого дощу та мряки (туману), після відлиги або дощу в результаті похолодання, а також замерзання мокрого снігу та капель дощу.

            Звичайно ожеледь спостерігається при температурі повітря від 0'С до мінус 3'C. Кірка намерзлого льоду може досягати декількох сантиметрів.

            Якщо в прогнозі погоди дається повідомлення про ожеледь, застосуйте заходи для зниження ймовірності одержання травми. Підготуйте малосковзке взуття, прикріпите на каблуки металеві набійки або поролон, а на суху підошву наклейте лейкопластир або ізоляційну стрічку, можете натерти підошви піском (наждаковим папером).

            Пересувайтеся обережно, не кваплячись, наступаючи на всю підошву. При цьому ноги повинні бути злегка розслаблені, руки вільні. Людям похилого віку рекомендується використати тростину з гумовим наконечником або спеціальним ціпком із загостреними шипами. Якщо Ви підсковзнулися, присядьте, щоб знизити висоту падіння. У момент падіння постарайтеся згрупуватися, і, перекотившись, зм'якшити удар об землю.

            Ожеледь найчастіше супроводжується заледенінням. У цьому випадку особливу увагу звертайте на проводи ліній електропередач, контактних мереж електротранспорту. Якщо побачили обірвані проводи, повідомте адміністрації населеного пункту про місце обриву.

 

Як діяти під час урагану, бурі, смерчу

            Якщо ураган (буря, смерч) застав Вас у будинку, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце у стін внутрішніх приміщень, в коридорі, у ванних кімнатах, туалеті, коморах, у міцних шафах, під столами. Погасите вогонь у печах, відключите електроенергію, закрийте крани на газових мережах.

            У темний час доби використайте ліхтарі, лампи, свічі; включите радіоприймач для одержання інформації керування ЦЗ і НС і комісії з надзвичайних ситуацій; за за можливістю, знаходьтеся у заглибленому укритті, сховищах, льохах і т.п. Якщо ураган, буря або смерч застали на вулицях населеного пункту, тримайтеся якнайдалі   від легких будівель, будинків, мостів, естакад, ліній електропередачі, дерев, рік, озер і промислових об'єктів. Для захисту від  летючих уламків і осколків скла використовуйте аркуші фанери, картонні і пластмасові ящики, дошки та інші підручні засоби. Намагайтеся швидше вкритися в підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, наявних у населених пунктах. Не заходите в пошкоджені будинки, тому що вони можуть обрушитися при нових поривах вітру.

            При пиловій бурі закрийте обличчя марлевою пов'язкою, хусткою, шматком тканини, а очі окулярами. При наданні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно спуститися в укриття, підвал дома або льох, або вкритися під ліжком та іншими міцними меблями. Якщо смерч застає на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, у ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом або гілками дерев. Не залишайтеся в автомобілі, виходьте з нього та укривайтеся, як зазначено вище.

 

Гроза

            Це атмосферне явище, пов'язане з розвитком потужних купчастих хмар, виникненням електричних розрядів (блискавок), що супроводжується звуковим ефектом (громом), шквалистим посиленням вітру, зливою, градом, зниженням температури повітря. Сила грози перебуває в прямої залежності від температури повітря. Чим вона вище, тим гроза сильніше.

            Характерні ознаки  грози, яка наближається:

- швидкий розвиток у другій половині дня потужних, темних купчастих дощових хмар у вигляді гірських хребтів з вершинами-ковадлами;

- різке зниження атмосферного тиску й температури повітря;

- виснажлива духота, затишність;

- затишок у природі, поява на небі завіси;

- гарна і виразна чутність віддалених звуків;

-  розкати грому, що наближаються, спалаху блискавок.

            Сила грози перебуває в прямої залежності від температури повітря. Чим вона вище, тим гроза сильніше. Тривалість грози може становити від декількох хвилин до декількох годин. Основним вражаючим фактором грози є блискавка.

            Блискавка найчастіше  попадає: у високе окремо стояче дерево, стіг сіна, трубу пічки, високу будову, вершину гори. У лісі блискавка часто вражає дуб, сосну, ялину, рідше - березу, клен. Блискавка може викликати пожежу, вибух, руйнування будов і конструкцій, травмування і загибель людей.

            Блискавка вражає людину у наступних ситуаціях:

- у результаті прямого влучення;

- при проходженні електричного розряду в безпосередній близькості (близько 1 метра) від людини;

- при поширенні електрики в сирій землі або у воді.

            Для виключення поразки людини блискавкою необхідно дотримувати правил безпеки.

            У будинку:

- щільно закрити вікна, двері;

- відключити електроприлади від джерел харчування;

- відключити зовнішню антену;

- припинити телефонні розмови;

- не перебувати близько від вікна, масивних металевих предметів, на даху та на горищі.

            У лісі:

- не перебувати під кронами високих або окремо стоячих дерев;

- не тулитися до стовбурів дерев;

- не розташовуватися у багаття (стовп гарячого повітря є гарним провідником електрики);

- не залазити на високі дерева.

            На відкритому місці:

- підіть в укриття, не розташовуйтеся щільною групою;

- не будьте найвищою точкою в околиці;

- не розташовуйтесь на височинах, у металевих заборів, опор ліній електропередачі й під проводами;

- не з босоніж;

            Для зменшення ймовірності поразки блискавкою тіло людини повинне мати як можна менший контакт із землею. Найбільш безпечним положенням вважається наступне: присісти, ступні поставити разом, опустити голову на коліна, руками обхопити коліна.

            Одним із проявів грози є кульова блискавка. Загальноприйнятого наукового обґрунтування природи кульової блискавки поки немає. Кульова блискавка може з'явитися зненацька в будь-якім місці. Багаторазовими спостереженнями встановлений зв'язок кульової блискавки з лінійними блискавками. Кульова блискавка може бути кулястої, яйцеподібної та грушоподібної форми. Її розміри нерідко досягають величини футбольного м'яча. Вона рухається в просторі повільно, із зупинками, іноді вибухає, спокійно вгасає, розпадається на частини або безвісти зникає. "Живе" кульова блискавка приблизно одну хвилину. Під час руху кульової блискавки чується легкий свист або шипіння, часом вона рухається беззвучно. Колір кульової блискавки буває різним: червоним, білим, синім, чорним, перламутровим. Іноді кульова блискавка обертається та іскрить. Завдяки своїй пластичності кульова блискавка може проникнути в приміщення, салон автомобіля. Траєкторія її руху та варіанти поводження непередбачені.

            З появою кульової блискавки не можна різко рухатися, намагатися піймати вогненну кулю або виштовхнути її. Навіть при зіткненні кульової блискавки з тілом людини варто зберігати спокій і пам'ятати, що вона може зникнути так само зненацька, як і з'явилася. Іноді кульова блискавка вибухає, що може призвести до одержання травми.

            Основними травмами при поразці блискавкою є: електротравма, параліч, опік, втрата зору і слуху. Нерідко до них додаються супутні травми: забиті місця, переломи, депресія, стрес. Незважаючи на короткочасний вплив блискавки, у людини може бути паралізована робота мозку і серця, нерідкі сильні опіки. Після прямого влучення людина миттєво непритомніє  і падає. Блискавка запалює одяг.